Žít v pěkném a naplňujícím vztahu je možné i ve skutečném světě. Nejen v pohádkách. Avšak oproti kouzlům či tajnému lektvaru je potřeba jiné ingredience. Pracovat na sobě i na svém vztahu. Protože takový přístup doopravdy odlišuje úspěšné vztahy od neúspěšných.
Krom zjištění, že ve vztahu spokojení chcete být, přichází ještě pár drobností:
- Věnovat čas a pozornost svému partnerovi a snažit se jej poznat tak, jakoby šlo o vašeho nejlepšího přítele.
- Pravidelně se oceňovat a nezraňovat.
- Umět se hádat.
- Vědět, jak partnerovi projevit lásku (a jak sami cítit lásku).
Všechno výše zmíněné spojuje jedno. Rozhodnutí.
„Každý den začínáte nanovo. Když pomine zamilovanost, rozhodujete se, zda chcete partnera milovat a co daný den uděláte.“
Proto je tu Recept na vztahy
Můžu být vaším průvodcem ve světě partnerských vztahů. Můžu vám ukázat, co všechno je možné pro váš vztah udělat, aby byl ještě lepším. Můžu vám dát nástroje, kterými lepšího vztahu dosáhnete…
Ale ten největší kus práce je na vás.
Jsem Vendi a ráda vám ukážu, co lze pro pěkný vztah dělat
Původně, když začínal blog Recept na vztahy, jsem sama chtěla objevit onen tajný recept, jak žít ve spokojeném manželství.
Postupně se z kamarádsky míněných rad stal životní i vztahový koučink, sofistikovanější kurzy, programy a výzvy, které pomáhají párům už čtvrtým rokem. A věřím, že cesta stále nekončí. 🙂
Recept na vztahy se z koníčku překlenuje na, doufám, smysluplný projekt, který má potenciál pomoci spoustě lidem změnit pohled na sebe i partnera. Jsem tu především pro vás.
Chci vám ukázat, že pěkný vztah není něco nedosažitelného, ale že i vy si jej můžete dovolit žít.
Zdroje, které vám doporučuju vyzkoušet…
Zdrojů, kde hledat vztahovou inspiraci, je hodně. Někdy jde až o záplavu informací. Do této rubriky proto přidávám seznam nejlepších zdrojů, které používám při svých koučinkových sezeních a které považuji za hodnotné pro kohokoliv, kdo chce oživit svůj vztah. A ano, většinu aplikuji i na nás s manželem. 🙂
Bude-li vám něco podstatného chybět, určitě napište na zdravim@receptnavztahy.cz nebo do komentáře. Začneme doporučením na literaturu.
Vztahové knihy
Knihy zaujímají ve vztahové praxi důležité místo a mohou být velkým zdrojem inspirace i poučení. Díky tomu vznikla rubrika Hodnocení vztahových knih, ve které průběžně uvádím knihy, které mě nějakým způsobem oslovily. Zároveň ve shrnutích přidávám nejdůležitější myšlenky, které by mohly pomoct vám ve vztahu. Knihy si můžete projít zde.
Dále jako opravdu hodnotné vidím knihy:
7 principů spokojeného manželství (J. M. Gottman): Opravdu důležitá vztahová kniha. Pokud byste si měli pořídit jedinou knihu o vztazích ze všech, měla by to být tato. No a nebo Pět jazyků lásky. 🙂 Gottman své poznatky založit na letitých pozorováních párů v tzv. Laboratoři lásky a zjišťoval, co dělá manžele vztahovými mistry.
Pět jazyků lásky (Gary Chapman): Vztahový zlepšovák, díky kterému zjistíte, jak vyjádřit partnerovi lásku, aby tomu rozuměl. Test zdarma najdete i u mě na blogu zde.
Hold me tight (Dr. Sue Johnson): Vztah je jako tanec. A k opravdu synchronnímu tanci vede dlouhá cesta přes sedm klíčových oblastí a rozhovorů. V knize je spousta cvičení a příkladů, které vám dají návod, jak rozhovory vést i bez terapeuta.
Čtyři dohody (D. M. Ruiz): Nejde vyloženě o vztahovou knihu, avšak svými myšlenkami sedí na všechna životní období. Čtyři principy se skvěle hodí pro každého z partnerů a uvítáte je jako funkční rámec pro výchovu svých dětí. Pokud knihu nechcete číst, podívejte se alespoň na Duškovy Čtyři dohody (na Youtube nebo na živo v divadle Kampa).
7 návyků skutečně efektivních lidí (F. Covey): Každý z návyků v knize zmíněn je pro vztah a život opravdu efektivní. Kniha je poměrně těžká na čtení, protože každý druhý odstavec můžete zažít aha moment. Já ji četla asi rok. Nicméně, dovedla mě k poznání, že se vyplatí směřovat rozhovory k výsledku výhra-výhra (kompromisy nejsou tak dobré řešení), důležitosti osobní a partnerské vize nebo že je důležité snažit se pochopit (a pak být pochopen).
Citové konto (A. Levine): Jak milujeme a jak si přejeme být milováni? Teorie, která sahá až do naší rodinné historie a ukazuje, co je právě pro nás ve vztahu naprosto klíčové. V knize je i praktický test.
Jak manipulovat s lidmi (M. Béreš): Slovenský autor, který sympaticky a na pár stránkách představuje teorii čtyř osobností (něco jako DISC test) založeného na míře extraverze (introverze) a stability (lability). Popisuje tak chování cholerika, sangvinika, flegmatika a melancholika.
Řeč emocí (K. McLarenová): Opět trochu těžší kniha, která je pro lidi spíše intuitivního charakteru. Na druhou stranu, emoce a jejich význam jsem v žádné jiné knize neviděla tak dobře popsány a za to patří autorce velké díky.
Najděte si svého Marťana (M. Heman): Laskavá kniha o tom, jak důležitou roli hraje bezpodmínečná láska a jak naopak vypadá ta podmínečná. Osobně úplně nemusím strukturu knihy, která vypadá jako několik blogových článků dohromady a těžko se v ní orientuje. Na druhou stranu obsahuje text spoustu perel a důležitých myšlenek. Určitě se vyplatí sledovat i stejnojmenný profil na sociálních sítích (Facebook).
Instagramové účty
Instagram frčí. Je také nekonečným zdrojem inspirace. A rozhodně může být i velkým zdrojem prokrastinace a mrzutosti. Je důležité umět se od sítí i odpojit. Časem jsem vymazala všechny profily, které ve mně vzbuzovaly nepříjemné emoce.
Jsem názoru, že takové profily nastavují zrcadlo a je dobré se pozastavit, proč tomu tak je. Na druhou stranu, člověk nemá kapacitu neustále se poznávat a zlepšovat :-), proto je občas dobrá strategie vyhnout se nežádoucím spouštěčům.
Následující profily jsou tedy inspirativního a radostného charakteru:
The pattern: Opravdu trefné citáty a myšlenky pro každý den.
N. G. Tawab: Autorka knihy o osobních hranicích a terapeutka, která zvýší vaši náladu o 100 % během 5 minut lustrování jejího profilu.
Laura J. Jones: Ilustrátorka motivačních karet hýřících všemi barvami a skvělými myšlenkami.
To you from Steph: Také ilustrátorka, ovšem tato si vždy vezme nějaký známý citát, který doplní trefnou kresbou. Skvělý profil pro ženy.
S. Barlett: Mladý podnikatel s opravdu vysokým sebevědomím, který však umí vyzdvihnout podstatu téměř všech osobních i podnikatelských témat.
Trochu inak s Adélou: Slovenská známá moderátorka, který se umí na život podívat s nadhledem a humorem. Její profil je pohlazením po duši, protože si na nic nehraje. Osobně mám ráda i její přednášky dostupné na Youtube.
Pak je dobré sledovat autory, kteří mají sociální sítě a jejichž knihy jsou zmíněny výše, tj. The Gottman institute, 5 love languages, 365 marriage atd.
Vztahové filmy
Přemýšlela jsem, zda zařadit i kategorii filmů. Nakonec jsem si řekla, že tipů na dobré filmy není nikdy dost. A budu velmi ráda za vaše doplnění!
About time (Lásky čas): Můj TOP vztahový film, na který se s manželem moc rádi díváme. Oba hrdinové jsou takovými našimi vztahovými vzory. Dialogy jsou velmi laskavé a moje nejoblíbenější scéna je na konci, když se společně baví o třetím dítěti. Víte, kterou myslím?
Pokud chcete vidět, jak by vztah v ideálním případě mohl vypadat, neváhejte si pustit tento film.
Friends with benefits (Kamarád taky rád): Opět, laskavá komedie s poněkud jasným koncem, která pohladí svým vtipem. Zjednodušeně je o dvou kamarádech, kteří jsou svými sexuálními partnery. Samozřejmě, že na začátku zní dohoda – vztah bez lásky.
Hope Strings (Druhá šance): Film pro manžele, kteří jsou spolu již opravdu delší dobu (hlavní postavy jsou ve věku 50+). Jedná se o pěknou ukázku vztahu, který je již vyhořelý, ale díky snaze oběma manželů je na nejlepší cestě k záchraně.
Minipříběh filmu Up (Vzhůru do oblak): Celý film mi až tak dobrý nepřijde, ale zaručeně vždycky pláču v prvních deseti minutách, kde se vykresluje vztah hlavní postavy a jeho ženy. Přestože se jim nepodařilo mít vlastního potomka, dokázali se ze života radovat.
Rande naslepo: Skvělá komedie o muži, který postupně ztrácí zrak, ale jeho snem je pracovat v hotelu. Zamiluje se do jedné mladé dámy a díky různým trikům dlouho svůj handicap schovává. Film ukazuje, jak moc záleží na charakteru a jak dobrý pohled na život maže nepřízeň osudu.
The pursuit of happyness (Štěstí na dosah): Příběh otce a syna, kteří nemají ani kde spát, a přesto se otec snaží svou rodinu zajistit. Jednou se na ně štěstí obrátí a on se dostane do náborového programu, který bez platu, avšak s příslibem pracovního místa. pracovat jako makléř. Film je dobré zhlédnout už jen kvůli vztahu otce a syna.
V podobném duchu se nese i francouzsky snímek I dva jsou rodina. I ten stojí za pozornost.
Naprostí cizinci: Několik přátel se sejde na večeři a dostanou „skvělý“ nápad – položit mobily na stůl s tím, že zprávy a hovory budou po celou dobu trvání večeře mezi přáteli sdíleny. A tak se začíná ukazovat… Však uvidíte sami. Podívejte se ale na italský originál.
Ke vztahům patří i přátelství vzniklé nečekaně a takovou směsici můžete najít ve filmu Nedotknutelní, kde se z ošetřovatele a pacienta stanou blízcí přátelé, přestože na začátku jsou jejich zájmy tak různé.
Kramer vs. Kramer (Kramerová vs. Kramer): Film pro všechny rodiče, kteří by náhodou zvažovali rozvod. Snímek ukazuje, jak tahanice u soudu a rozvodové řízení může dopadat na dítě. Zde je zajímavý fenomén, kdy zpočátku dítě opustila matka a otec jej dlouho vychovával, přičemž matka se k výchově svého syna po letech přihlásí a chce jej do péče.
Občas se setkávám s doporučením na film Manželská historie. No, na mě osobně byl snímek až příliš negativní. Pokud chcete vidět rozvodové řízení se všemi emocemi… Podle mého je ale na světě bolesti už tak dost.
A překvapivě dobrým filmem je i Don Jon, který ukazuje muže závislého na pornu. Snímek se mi líbí hlavně proto, že hlavní hrdina má díky své zálibě (závislosti) pokřivené vnímání ohledně sexu a až později zjistí, jak „se to vlastně dělá“.
Vztahoví pomocníci
Do této sekce krom produktů z dílny Recept na vztahy přidám některé další výrobky nebo zážitky, které mám vyzkoušené a které mohu s čistým svědomím doporučit.
Věřím, že nákupem nebudete litovat.
Jednadvacetidenní e-learningový kurz, který vám chodí přímo do emailu a jehož cílem je pomoct vám zlepšit vztah.
Pokud by si váš vztah zasloužil trochu vylepšit nebo cítíte, že se s partnerem/partnerkou oddalujete, potom je náplň kurzu skvělým začátkem na cestě za zlepšením.
E-learning můžete začít dělat i bez partnera. Kliknout pro více informací můžete sem.
PARTNERSKÉ KARTIČKY BÝT SI BLÍŽ
Kartičky jsou pro všechny páry, které se chtějí zabavit a dozvědět se něco nového o tom druhém. Připraveno je pro vás 8 témat, díky kterým si můžete udělat opravdu pěkný večer.
Vybrat si můžete ze dvou variant. Obě jsou ale vymazlené a udělají vám radost!
Pokud máte zájem zjistit více informací o kartičkách pro vás a vašeho partnera, klikněte na tento odkaz.
Mezigenerační žen mokoša pro mně bylo natolik zásadní, že bych s čistým srdcem mohla říct, že mi Mokoša změnila život.
Jde o 6-denní pobyt se ženami, které inspirují, sdílí, otevírají se sobě navzájem i svým vlastním pocitům. Na Mokoši se řeší téma ženství, vztahy, sebevědomí, důležitost být sebe samou.
Pobyt je bohužel jen pro ženy, ale ani jako dárek Mokoša není vůbec špatný nápad. 🙂
Článek, co zažijete i co čekat, najdete TADY.
Cítit se při milování sexy, žensky a sebevědomě by mělo být přirozenou součástí každé z nás. Opak je ale pravdou. Často nám brání představy o sobě, svém těle nebo nevíme, co máme vlastně rády. Pojďte se rozmazlit. Zamilujte se do svého těla, své touhy a svého partnera, který vás konečně bude umět uspokojit.
Pro více informací se podívejte na vaše průvodce.
Prozatím se můžete přihlásit k odběru vztahové inspirace nebo pročíst některé články
Kvůli mateřské teď trochu nepravidelně (ale stále) na blog Recept na vztahy přidávám články týkající se vztahových témat. V nich vám ukazuji různé pohledy na partnerství, dělám shrnutí nejzásadnějších vztahových knih, tvořím pro vás testy a výzvy, píšu o ženství i sebehodnotě. Protože jak jsem psala na začátku, u nás samotných hezké vztahy začínají.
Pozn.: S novou životní etapou články nevychází tak pravidelně, jako kdysi, ale když už nějaký napíšu, stále se na něj můžete těšit o sobotách. 🙂
Proč je důležité, aby byl náš partner jako náš nejlepší přítel?
Řekli byste o vašem partnerovi, že je i vaším nejlepším přítelem? Dokázali byste o sobě navzájem říct, jakou máte rádi kávu, hudbu, jak se jmenují vaši opravdu nejbližší kolegové v práci nebo co zrovna čtete?
V článku najdete i test.
Proč některým bývalým poděkovat?
Občas ve svém okolí narazím na páry, které se potkaly na střední škole (nebo začátkem vysoké) a už spolu zůstaly. Dnes jsou manželé nebo spolu žijí v dlouholetém vztahu. Při setkání s těmito ojedinělými případy mě vždy napadají dvě myšlenky. První, jestli časem (ne)budou zvědaví, jaké je chodit s někým jiným…
Podívejte se na tipy na rande, které oživí váš vztah
Jako zamilovaní jsme plánovali jedno rande za dalším. V dlouhodobějších vztazích se aktivity, které jste dříve dělali, možná trochu vytrácí.
Je velmi důležité budovat společnou bázi zážitků. Máme něco, co nás spojuje. Jen nás dva. A takové spojení se trhá těžko.
V roce 2020 chystám spoustu dalších zajímavých možností, ale zatím se nechte překvapit. 🙂
A kdybyste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte mě kontaktovat na e-mailu zdravim@receptnavztahy.cz.
Těším se na společnou cestu!
Vendi