3 TIPY NA ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO NĚJ (I PRO VÁS)

Asi nejvýstižnější slogan má na Vánoce Coca Cola. Jejich červený náklaďák a znělka “Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady…” nebezpečně připomíná, že máme šupito presto shánět dárky, zahřívat troubu na pečení a nakoupit zásobu vaječných koňaků, aby byly Vánoce letos zas o něco příjemnější. A protože jsou dárky velké téma každý rok, ráda bych vám v tomto článku ukázala pár takových, které mají potenciál prohloubit váš vztah s partnerem, a nebo ho zajímavě oživit.

Obecně nemám moc ráda články typu: “10 nejlepších dárků pod stromeček” nebo “5 dárků, díky kterým zjihne srdce vašeho partnera…” Dobře, na poslední článek jsem ještě nikdy nenarazila, ale určitě bych si ho se zájmem přečetla, kdyby byl někde k dispozici. 🙂

Totiž, nikdy nevím, jestli autor dárky doporučuje z vlastní zkušenosti (protože produktům a službě věří) nebo jde jen o předvánoční povinný článek, který má zvýšit návštěvnost stránek. Možná si teď pomyslně podřezávám větev, ale myslím si, že obecné rady na dárky nefungují. Nebo ještě jinak.

Už se vám někdy stalo, že jste brouzdali po internetu (nebo byli v kamenném obchodě) a najednou se objevila zajímavá věc u které jste si řekli: “Páni, tohle by se určitě líbilo  ____ (někomu). TO musím koupit.”

AHA moment se dostaví v případě, že dotyčnou osobu známe. Víme, co si přeje, co se jí (ne)líbí a co třeba v současné době shání nebo potřebuje.

Články s tipy na dárky pak fungují jako zajímavá a podnětná inspirace.

V dnešním úzce zaměřeném článku se s vámi chci podělit o dárky, které jsou (dle mého názoru) opravdu originální a míněné pro zlepšení vztahů. 

Vztahu vašeho, vašich blízkých nebo lidí ve vašem okolí… A do Vánoc pořád ještě stíháme!

Tedy už žádné kecání ani omáčky z mé strany a jdeme na to.

1. RANDEBOX

O Randeboxu jste už ode mě slyšeli. A píšu o něm znovu.

Myšlenka předpřipraveného rande mi totiž přijde jako opravdu skvělý nápad.

O co jde?

Randebox je na první pohled nenápadná krabice s nápisem: “Pojďte randit!”

Každá krabice v sobě ukrývá plán na jeden až dva večery, které můžete trávit se svým partnerem. Randebox je vlastně taková KPZ (jakože krabička poslední záchrany) pro ty z nás, kteří chtějí zažít zajímavý večer, ale nemají čas jej připravovat. Nebo nemají mentální kapacitu večer něco vymýšlet a plánovat, protože jsme přemýšleli celičký den.

Témata jsou pokaždé jiná. My jsme měli s Johnym možnost vyzkoušet Indickou noc, kdy jsme poprvé v životě dělali mandaly z písku (visí nám dokonce na stěně), hráli jsme indické hry, uvařili jsme si masalu… A ještě nám pár aktivit zbylo na další večery.

Randebox můžete darovat jako samostatný box nebo jako předplatné na 3 měsíce. Vtip je i v tom, že nikdy dopředu nevíte, jaké téma vám následující měsíc v Randeboxu přijde. 

> > > Odkaz na stránky najdete ZDE. < < <

Kdybyste chtěli vidět, jak rande probíhalo u nás s Johnym a trošku se navnadit (nebo abyste nekupovali zajíce v pytli), přikládám 10 minutovou video reportáž. 🙂

2. KNIHA PĚT JAZYKŮ LÁSKY (od Garyho Chapmana)

Pět jazyků lásky byla jednou z prvních knih, která odstartovala mé pátrání po receptech na naplňující vztahy.

Kniha není vůbec dlouhá – má cca 200 stránek. Přechroustáte ji, myslím si, za chvíli.

Autor, Gary Chapman, se celý život věnuje manželským terapiím a jeho rukama prošly už tisíce párů. Ústřední myšlenka je jednoduchá: Abychom “věděli“, že nás má partner rád, musí k nám mluvit naší řečí.

Chapman rozděluje jazyky do pěti hlavních skupin, které mají ještě drobné podkatergorie. Skupiny jazyků jsou:

 • slova ujištění (povzbuzení, pokory a laskavosti),
 • pozornost (kvalitně strávený čas, blízkost a naslouchání),
 • dary,
 • skutky a služby,
 • fyzický kontakt.

Pokud k nám partner mluví našim primárním jazykem, chápeme, že nás má rád. Stejně jako my, když mluvíme primárním jazykem na partnera – on chápe, že jej máme rádi. Každý z nás může mít jiný primární jazyk lásky. O to víc úsilí musíme vynaložit, když má partner jazyk lásky jiný (nebo dokonce nám nejvzdálenější).

S jazyky lásky to funguje stejně jako s klasickými lingvistickými jazyky. Nejlépe rozumíme naší mateřštině. Bude-li nás někdo mluvit jazykem, který neovládáme, domluvíme se maximálně rukama a nohama a to ještě s obrovským výdejem energie.

(Podle mě) vtipná poznámka: V Česku, když nám někdo nerozumí, se říká: “…tak jsi Maďar, nebo co?” A víte, co říkají Madaři?

“…tak jsi… Rumun, nebo co?”

Nabízí se otázka, co mají Rumuni. Musím se nějakého zeptat… 🙂

Suma sumárum, pokud na sebe nemluvíme správnými jazyky, může se stát, že budeme dlouhodobě ve vztahu strádat a sami sobě se vzdalovat. Nestrádejme tedy, snažme se.

kartičky gottman vánoce valentýn

3. KARTIČKY PRO BUDOVÁNÍ VZTAHU PODLE GOTTMANA

Nejdříve by možná bylo dobré říct, kdo je vlastně Gottman. 🙂 Pan John Gottman je asi nejuznávanějším americkým odborníkem v oblasti vztahů a spokojeně prožitého manželství. Jeho kniha 7 principů skutečně spokojeného manželství je takovou základní školou pro nás, kdo chceme žít v dlouhodobém a napňujícím vztahu.

Gottman je už docela starý pán a působí hlavně v Americe – je tedy až nemožné navštívit seminář nebo se objednat na osobní konzultaci.

Je bezva, že samotná kniha v sobě ukrývá spoustu cvičení a praktických tipů, jak vztah zlepšit a principy aplikovat. Jenže…

…nevím, jak to máte vy. Já osobně v knihách dělám cvičení nerada.

 1. Většina těchto chytrých knih v sobě skrývá tolik myšlenek, že v každé životní etapě si v nich může člověk najít jiné moudro. Když do ní potom píšeme, může být text a naše myšlenky neaktuální.
 2. Občas se do knih psát ani nedá. Tvrdá vazba je ta natolik neforemná, že se neustále zavírá, a měkká vazba zase často “rupne“.

Ještě by se dalo říct, že si ke knize prostě pořídíme notýsek. A to není špatný nápad. 🙂

Nicméně pro hravé duše je tady ještě jedna možnost. Hravé kartičky.

Velikost je podobná jako u klasických karet a také je dostanete v obalu s intrukcemi, jak hrát. Do Česka je “dostal” Petr Koch. Jeden z mála certifikovaných lektorů od Gottmana.

Kartičky mají spoustu otázek všeho druhu. Mají v nás podnítit co nejotevřenější diskuzi s partnerem ohledně různých vztahových témat. Jsou vlastně takovými našimi průvodci u otázek, na které bychom měli znát odpověď, ale možná neznáme. Nebo jsme zatím nechtěli znát.

Herních kartiček je několik druhů:

 • 52 kartiček před společným manžestvím nebo soužitím
 • 52 otázek před příchodem dítěte
 • Salsa karty – pro podopru sexu, romantiky a vášně
 • Kartičky nejsou určeny jen pro mladé – je zde varianta Otázky po padesátce.
 • Karty pro vytvoření společných rituálů, které mají posilnit společný vztah.

No a my už doma máme dvoje. 🙂

> > > A kartičky najdete na stránce Mapy lásky v odkazu ZDE. < < <

 

BONUS: DARUJME DOBRÝ SKUTEK

Vím, že se na vás asi ze všech stran sype spousta požadavků a nabídek, jak můžete odlehčit své peněžence a zrovinka o Vánocích udělat dobrý skutek.

Nabídky jsou v supermarketech (“Z vašeho nákupu dáme 12 korun na dobrou věc a výtěžek půjde…”), na ulicích (“Kupte plyšového pejska, odznak, prospisku…”) a určitě na vás vyskakují reklamy i na internetu.

Někdy stačí udělat jen malý krok. Přemýšlet o dobročinnosti jinak. Nemusíme hned připisovat stovky a tisíce korun na účty charit. Dobrou alternativou může být třeba dárek, jehož koupí přispějeme na dobrou věc.

Třeba když by měl můj děda rád šachy a pravidelně by je hrál, existuje dílna, ve které pracují zdravotně postižení. Šachy se jmenují andělské (protože pěsáci jsou andělé) a zaštiťuje je Charita Sv. Alexandera.

Podobné dárky ve svém okolí určitě najdete. A pokud byste chtěli inspirace víc (i proč jsem začala letos řešit dárky o něco víc dobročinně), můžete se podívat i na video.

> > > Video najdete v odkazu tady. < < <

KDYŽ NEVÍME CO BY…

…nechoďme do OBI, ale raději si ještě chvíli sedněme a poctivě zapřemýšlejme. 🙂

Často ve svém okolí vidím snahu hledat instatní a univerzální řešení. Přitom dárky na míru potěší daleko víc a v konečném důsledku, když víme, co hledáme, je všechno tak nějak jednodušší.

Abychom se dostali přáním letos na kobylku, vyzkoušeli jsme si s Johnym nový postup. Respektive já ho zkoušela, nevím nakonec, co Johny. Díky několika dobře mířeným otázkám (až skoro koučovacím) 🙂 jsme vyzpovídali naši rodinu, abychom dostali co nejpřesnější odpovědi.

U otázek jsme se zapotili všichni. Já, jako dotazovatel, a naši jako kandidáti horkém v křesle “Chcete být obdarovým?” Nicméně snaha se vypaltila a odpovědi mám. A jaké!

Otázky najdete v tomto článku.

Tímto jsem se vyčerpala. Je ještě několik skvělých dárků, které bych s vámi moc ráda posdílela, ale už je do Vánoce ani nestihnete objednat. Nechám si je tedy na Valentýna. 🙂

Mějte se a přeji vám krásně strávený čas předvánoční!

Vendi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek