3 tipy na originální vánoční dárek pro něj (i pro vás)

Podobné články:

Asi nejvýstižnější slogan má na Vánoce Coca Cola. Jejich červený náklaďák a znělka „Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady…“ nebezpečně připomíná, že máme šupito presto shánět dárky, nahřívat troubu na pečení a nakoupit zásobu vaječných koňaků, aby byly Vánoce letos zas o něco příjemnější. A protože jsou dárky velké téma každý rok, ráda bych vám v tomto článku ukázala pár takových, které mají potenciál prohloubit váš vztah s partnerem, a nebo ho zajímavě oživit.

Obecně nemám moc ráda články typu: „10 nejlepších dárků pod stromeček“. Nikdy totiž nevím, jestli autor dárky doporučuje z vlastní zkušenosti (protože produktům a službě věří) nebo jde jen o předvánoční povinný článek, který je celý zaplacený. Proto bych zde na začátek ráda vyzdvihla, že níže zmíněné dárky jsou reklamnou nepolíbené a že je popisuju z vlastní zkušenosti.

Už se vám také někdy stalo, že jste brouzdali po internetu (nebo byli v kamenném obchodě) a najednou se objevila zajímavá věc u které jste si řekli: „Páni, tohle by se určitě líbilo  partnerovi.

AHA moment se dostaví v případě, že dotyčnou osobu známe. Víme, co si přeje, co se jí (ne)líbí a co třeba v současné době shání nebo potřebuje.

Ano. Články s tipy na dárky pak fungují jako zajímavá a podnětná inspirace. Přesto, nejlepším dárkem jsou takové, které vychází ze znalosti partnera (na poznání partnera je skvělé cvičení Mapy lásky v tomto článku).

V dnešním článku se s vámi chci podělit o dárky, které jsou (dle mého názoru) opravdu originální a míněné pro zlepšení vztahů. Vztahu vašeho, vašich blízkých nebo lidí ve vašem okolí… 

1. Randebox

O Randeboxu jste už ode mě slyšeli.

Myšlenka předpřipraveného rande mi totiž přijde jako opravdu skvělý nápad.

O co jde?

Randebox je na první pohled nenápadná krabice s nápisem: „Pojďte randit!“

Každá krabice v sobě ukrývá plán na jeden až dva večery, které můžete trávit se svým partnerem. Randebox je vlastně taková KPZ (jakože krabička poslední záchrany) pro ty z vás, kteří chtějí zažít zajímavý večer, ale nemají čas jej připravovat. Nebo nemají mentální kapacitu večer něco vymýšlet a plánovat, protože přemýšleli celičký den.

Témata jsou pokaždé jiná. My jsme měli s manželem možnost vyzkoušet Indickou noc, kdy jsme poprvé v životě dělali mandaly z písku (visí nám dokonce na stěně), hráli jsme indické hry, uvařili jsme si masalu… A ještě nám pár aktivit zbylo na další večery.

Randebox můžete darovat jako samostatný box nebo jako předplatné na 3 měsíce. Vtip je i v tom, že nikdy dopředu nevíte, jaké téma vám následující měsíc v Randeboxu přijde. 

> > > Odkaz na stránky najdete zde. < < <

Kdybyste chtěli vidět, jak rande probíhalo u nás s Johnym a trošku se navnadit (nebo abyste nekupovali zajíce v pytli), přikládám 10 minutovou video reportáž. 🙂

Ještě zmíním rubriku, která na blogu již nějaký ten pátek funguje. Jedná se o Tipy na rande & společný čas, kde najdete několik článků s tipy na rande.

2. Kniha pět jazyků lásky (od Garyho Chapmana)

Pět jazyků lásky byla jednou z prvních knih, která odstartovala mé pátrání po receptech na naplňující vztahy.

Kniha není vůbec dlouhá – má cca 200 stránek. Přechroustáte ji, myslím si, za chvíli.

Autor, Gary Chapman, se celý život věnuje manželským terapiím a jeho rukama prošly už tisíce párů. Ústřední myšlenka je jednoduchá: Abychom „věděli“, že nás má partner rád, musí k nám mluvit naší řečí.

Chapman rozděluje jazyky do pěti hlavních skupin, které mají ještě drobné podkatergorie. Skupiny jazyků jsou:

  • slova ujištění (povzbuzení, pokory a laskavosti),
  • pozornost (kvalitně strávený čas, blízkost a naslouchání),
  • dary,
  • skutky a služby,
  • fyzický kontakt.

Pokud k nám partner mluví našim primárním jazykem, chápeme, že nás má rád. Stejně jako my, když mluvíme primárním jazykem na partnera – on chápe, že jej máme rádi. Každý z nás může mít jiný primární jazyk lásky. O to víc úsilí musíme vynaložit, když má partner jazyk lásky jiný (nebo dokonce nám nejvzdálenější).

S jazyky lásky to funguje stejně jako s klasickými lingvistickými jazyky. Nejlépe rozumíme naší mateřštině. Bude-li nás někdo mluvit jazykem, který neovládáme, domluvíme se maximálně rukama a nohama a to ještě s obrovským výdejem energie.

Knihu koupíte v kterémkoliv knihkupectví a třeba na linku zde.

Suma sumárum, pokud na sebe nemluvíme správnými jazyky, může se stát, že budeme dlouhodobě ve vztahu strádat a sami sobě se vzdalovat. Nestrádejme tedy, snažme se.

kartičky gottman vánoce valentýn

3. Kartičky pro budování vztahu podle Gottmana

Nejdříve by možná bylo dobré říct, kdo je vlastně Gottman. 🙂 Pan John Gottman je asi nejuznávanějším americkým odborníkem v oblasti vztahů a spokojeně prožitého manželství. Jeho kniha 7 principů skutečně spokojeného manželství je takovou základní školou pro nás, kdo chceme žít v dlouhodobém a napňujícím vztahu.

Gottman je už docela starý pán a působí hlavně v Americe – je tedy až nemožné navštívit seminář nebo se objednat na osobní konzultaci.

Je bezva, že samotná kniha v sobě ukrývá spoustu cvičení a praktických tipů, jak vztah zlepšit a principy aplikovat. Jenže…

…nevím, jak to máte vy. Já osobně v knihách dělám cvičení nerada.

  1. Většina těchto chytrých knih v sobě skrývá tolik myšlenek, že v každé životní etapě si v nich může člověk najít jiné moudro. Když do ní potom píšeme, může být text a naše myšlenky neaktuální.
  2. Občas se do knih psát ani nedá. Tvrdá vazba je ta natolik neforemná, že se neustále zavírá, a měkká vazba zase často „rupne„.

Ještě by se dalo říct, že si ke knize prostě pořídíme notýsek. A to není špatný nápad. 🙂

Nicméně pro hravé duše je tady ještě jedna možnost. Hravé kartičky.

Velikost je podobná jako u klasických karet a také je dostanete v obalu s intrukcemi, jak hrát. Do Česka je „dostal“ Petr Koch. Jeden z mála certifikovaných lektorů od Gottmana.

Kartičky mají spoustu otázek všeho druhu. Mají v nás podnítit co nejotevřenější diskuzi s partnerem ohledně různých vztahových témat. Jsou vlastně takovými našimi průvodci u otázek, na které bychom měli znát odpověď, ale možná neznáme. Nebo jsme zatím nechtěli znát.

Herních kartiček je několik druhů:

  • 52 kartiček před společným manžestvím nebo soužitím
  • 52 otázek před příchodem dítěte
  • Salsa karty – pro podopru sexu, romantiky a vášně
  • Kartičky nejsou určeny jen pro mladé – je zde varianta Otázky po padesátce.
  • Karty pro vytvoření společných rituálů, které mají posilnit společný vztah.

No a my už doma máme dvoje. 🙂

> > > A kartičky najdete na stránce Mapy lásky v odkazu zde. < < <

Bonus: Darujte dobrý skutek

Vím, že se na vás asi ze všech stran sype spousta požadavků a nabídek, jak můžete odlehčit své peněžence a zrovinka o Vánocích udělat dobrý skutek.

Nabídky jsou v supermarketech („Z vašeho nákupu dáme 12 korun na dobrou věc a výtěžek půjde…“), na ulicích („Kupte plyšového pejska, odznak, prospisku…“) a určitě na vás vyskakují reklamy i na internetu.

Někdy stačí udělat jen malý krok. Přemýšlet o dobročinnosti jinak. Nemusíme hned připisovat stovky a tisíce korun na účty charit. Dobrou alternativou může být třeba dárek, jehož koupí přispějeme na dobrou věc.

Třeba když by měl můj děda rád šachy a pravidelně by je hrál, existuje dílna, ve které pracují zdravotně postižení. Šachy se jmenují andělské (protože pěsáci jsou andělé) a zaštiťuje je Charita Sv. Alexandera.

Podobné dárky ve svém okolí určitě najdete. A pokud byste chtěli inspirace víc (i proč jsem začala letos řešit dárky o něco víc dobročinně), můžete se podívat i na video.

Když nevím, co by..

…nechoďme do OBI, ale raději si ještě chvíli sedněme a poctivě zapřemýšlejme. 🙂

Často ve svém okolí vidím snahu hledat instatní a univerzální řešení. Přitom dárky na míru potěší daleko víc a v konečném důsledku, když víme, co hledáme, je všechno tak nějak jednodušší.

Abychom se dostali přáním letos na kobylku, vyzkoušeli jsme si s Johnym nový postup. Respektive já ho zkoušela, nevím nakonec, co Johny. Díky několika dobře mířeným otázkám (až skoro koučovacím) 🙂 jsme vyzpovídali naši rodinu, abychom dostali co nejpřesnější odpovědi.

U otázek jsme se zapotili všichni. Já, jako dotazovatel, a naši jako kandidáti horkém v křesle „Chcete být obdarovým?“ Nicméně snaha se vypaltila a odpovědi mám. A jaké!

Otázky najdete v tomto článku.

Tímto jsem se vyčerpala. Je ještě několik skvělých dárků, které bych s vámi moc ráda posdílela, ale už je do Vánoce ani nestihnete objednat. Nechám si je tedy na Valentýna. 🙂

Mějte se a přeji vám krásně strávený čas předvánoční!

Vendi

Související příspěvky

4 Comments

  1. Jasně! Třeba pak oba budete v posteli trávit ještě více času. 🙂 Nedávno jsem někde objevila plyšové povlečení a také jsem ho chtěla pořídit. Ale asi neprojde. Prý by v něm bylo moc teplo… Tedy díky za další tip.

  2. Petra

    Díky za tipy. 😉 O knize 5 jazyků lásky slyším už po několikáté… tak asi už dozrál čas. 🙂 A když já nevím coby, vždycky koupím nějaký zážitek. A podmínkou pro mě je, aby to bylo něco, co můžeme zažít s partnerem společně, aby nás to spojovalo a aby to sedělo nám oběma. Takže tak jsem objevila různé neobvyklé luxusní masáže pro dva, ale i kurz přípravy kávy. To nás bavilo moc. Dneska je toho plno… já má ověřené toto https://www.impresio.eu/products-list/gurmanske-zazitky Tak třeba to inspiruje. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *